UTAZÁS - WELLNESS

Utazási tippek - Wellnes akciók - Nyugdíjas ajánlatok - Akciós körutazások - Szálláslehetőségek


MINDEN, AMIT TUDNI ÉRDEMES!



Egészségturizmus

A legáltalánosabb megfogalmazás szerint az egészségturizmus  az idegenforgalomnak azon területét jelenti, ahol a turista utazásának célja az egészség megőrzése (más szóval a betegségek megelőzése) vagy az egészségi állapot javítása (gyógyítás, rehabilitáció).

A fentiekből adódóan két válfaja ismert, úm. a wellnes turizmus illetve a gyógyturizmus.

wellness turizmus

Vigyor  az utazás célja az egészség megőrzése   Vigyora betegségek megelőzése   VigyorKacsintásalapeleme: a testmozgás, Meglepetta test és a lélek harmóniájának megteremtése Vigyoregészséges táplálkozás  Kacsintás magasabb árkategóriájú szolgáltatás tudatos életforma kialakítása 

gyógyturizmus

Zavarban van konkrét betegségek gyógyítása  - legtöbbször orvosi beutalóval vehető igénybe  Vigyor az OEP a költségek 85 %-át tériti   Rosszall kötött tartózkodási idő Vigyor természetes gyógymód (víz, iszap, klima, barlang)

Fitness (feltöltés alatt!)

Kneipp - vízkúra

Maga a kúra Sebastian Kneipp (1821-1897) német katolikus pap nevéhez fűzödik, mely Németországban ma is a legnépszerűbb terápiás módszer.  Nálunk még nem igazán terjedt el, de örvendetes, hogy az utóbbi időben egyre több helyen szerepel a wellness szolgáltatások között.

A Kneipp módszer alapja a közel 300 receptből, gyógymódból álló vízkúra, amely a hideg és a meleg víz váltakozása által előidézett ingerek elvén alapul. Serkenti az anyagcserét, élénkíti a vérkeringést, és kiváló közérzetet biztosít.

A legegyszerűbb Kneipp lábfürdő nem más, mint két egymás mellé telepített kerámia lábmosó-áztató tál két különböző hőmérsékletű vízzel feltöltve. (Megjegyzés: e módszert házilag is alkalmazhatjuk, s ha kerámia lábmosó nem is áll a rendelkezésünkre, - bármilyen más vizes edény is megteszi.)

Nagyon népszerű a lábfürdő dinamikusabb változata az ún. Kneipp taposó-medence, mely kb. 10-15 fokos hidegvízzel van feltöltve. A medence alján megfelelő minőségű kavicsok vannak, melyek enyhén maszirozzák a talp reflexzónáit, azaz talpmasszázsként is funkcionál.

(A szerk. megjegyzése: én nagyapámtól hallottam a 40-es években ezekről a vízkúrákról, s arra is nagyon jól emlékszem, hogy rendszeresen forgatta Kneipp könyveit, mert, hogy ott voltak a könyvespolcon.)


Spa

Az egészségturizmussal összefüggő fogalom:  egészség-szolgáltató központot jelent, de országonként más-más tartalommal, éspedig:

• Észak-Európa (Finnország, Izland): melegvizes élményfürdő.
• Közép-Európa: gyógyászati szolgáltatásokat kínáló termálfürdő.
• USA, Ázsia: fizikai és mentális felfrissülést nyújtó szolgáltató fürdő, akár termálvíz hiánya mellett is.

De ismerjük-e a szó eredeti jelentését?  Az egyértelmű, hogy egy betűszóval állunk szemben. SPA = "Solus per aqua" (latin eredetű), jelentése: vízből nyert egészség.

Spa lehet olyan szálloda, gyógyfürdő, mely ásványvizéről vagy melegvizes forrásáról híres helyen található.  De tágabb értelemben lehet spa akár egy modern szépségszalon is, ahol különféle egészségmegörző szolgáltatásokat kínálnak, mint pl. a gyógymasszás, vagy egyéb kényeztető fürdőszolgáltatások. 

Utasbiztosítás (feltöltés alatt)

Utazási tanácsok

Nincs annál bosszantóbb, mint ha a megérkezéskor derül ki, hogy ez vagy az, mégis csak otthon maradt, - pedig már hetek óta készülődtünk az utazásra.

Sorra vettük mit viszünk magunkkal, meggyőződtünk arról is, hogy a böröndök, a kézitáskák is rendben vannak. S már semmi nem jöhet közbe, hiszen az utazást is már pontosan megterveztük.

Én azért javasolom, hogy vegyük mégegyszer végig, mit is vigyünk feltétlenül magunkkal, és miért kell arra is odafigyelnünk, hogy mivel utazunk. Abba megegyezhetünk, hogy a szekrényt akkor sem kell magunkkal vinni, ha gépkocsival megyünk, viszont ha vonattal vagy busszal utazunk bizony csak a két kezünkre vagyunk hagyatkozva az utazás során. Miért rontanánk el, már az elején a cipekedés miatt.

Ezért csak annyit csomagoljunk össze, ami két böröndbe, vagy utazótáskába belefér, - no esetleg még egy válltáska jöhet számításba, - de semmi több.

S mi az amit mindenképpen vinni kell magunkkal?

1. Útiokmányok

Ezeket sosem tegyük egy helyre, mégha biztonságos helyre raknánk is. S ugyanez érvényes a bankkártyákra is. Ha kézpénzt viszünk magunkkal, azt se egy helyre tagyünk, - mert az ördög az utazás alatt sem alszik.

2. Ruhatár

Bár nagyon fontos, hogy csinosak legyünk, de nem tévesztendő szemelől, hogy kényelmes is legyen. Képzeljék csak el, hogy milyen illuzióromboló tud lenni egy kényelmetlen cipő. Sose tévesszék szemelől, hogy nem elég csak az időjárásjelentésre figyelnünk. Egy balatoni nyaralást is képes elrontani, ha nem viszünk magunkkal egy jó vastag pulóvert, a fázósak pedig egy sapkát is becsomagolhatnak. Fehérneműt pedig legalább annyit vigyünk magunkkal, hogy ne kelljen mosnunk.

3. Pipere csomag

Fogkefe, fogkrém nem maradhat ki a csomagból. Férfiaknak a borotválkozás kellékeit, tusfürdőt, sampont, - de olyat még véletlenül se csomagoljunk, amit ott helyben is megvásárolhatunk. Ne feledjük a naptejet, különösen ha vízparton fogunk nyaralni. Bár ez akkor is jó szolgálatot tesz, ha sielni megyünk.

4. Gyógyszerek

A rendszeresen szedett gyógyszerek mellett feltétlenül vigyünk magunkkal fájdalomcsillpítót, görcsoldót, lázcsillapítót. S ha gépkocsival utazunk feltétlenül nézzük át az Egészségügyi dobozt.

5. S végül vigyünk magunkkal esernyőt, vagy esőkabátot. Legyen nálunk irószer, egy jegyzettömb - a legkisebbik fajtából. A varrókészlet is jó szolgálatot tehet, s nem nagy helyet foglal. Gondoskodjunk egy jó könyvről, és jó ha viszünk magunkkal egy utikönyvet is. Amennyiben gépkocsival utazunk, a térképet se felejtsük el magunkkal vinni.

Ja! és a mobiltelefont!

Üdülési csekk

Az üdülési csekket februártól április közepéig lehet igényelni. Nyomtatványt az internetről is le lehet letölteni, de szakszervezeteknél is be lehet szerezni. Fontos! Az üdülési csekket nyugdíjasok is igényelhetik! A nyugdíj összegétől is függ, hogy a meghatározott értékű üdülési csekkért mennyi pénzt kell befizetni.

Az üdülési csekk névre szóló, tulajdonképpen a készpénzt helyettesíti. Nagyon sokoldalúan felhasználható: szállás, útiköltség, szabadidős elfoglaltságok - kultúrális programok, állatkert, sportolás - étkezés, sőt még horgászengedély és utasbiztosítás céljára is felhasználható. Több mint nyolcezer elfogadóhely van az országban, külföldön viszont nem lehet használni, mert kifejezetten a belföldi turizmus támogatására találták ki.

A kiállítástól számított egy évig érvényes (rajta van a dátum) és az érvényességi időn belül lehet kérni a meghosszabbítást díj ellenében.


Wellness

Hogyan is lehetne igazán visszaadni e szó jelentését?

A wellness egy életforma, pontosítva: személyre szabott egészségmegörző programok összessége, melyben a szépségápolás is jelen van. A wellness azonban bizonyos esetekben a gyógymódok, gyógykezelések együttes alkalmazását is jelenti.

Népszerűségét mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy egyre több szálloda erre szakosodik.  A wellness szolgáltatók a vendégek számára vonzó környezetben, szórakoztató módon, komplex egészség-megőrzési, prevenciós programot kínálnak, ugyanakkor lehetőséget nyújtanak az egészséggel kapcsolatos tudás megszerzésére is. Céljuk a jó közérzet és a stresszmentesség megteremtése  a szabadságukat vagy csak egy wellnes hétvégét töltő vendégek számára.

A wellness szolgáltatások azonban nagyszerűen kiegészethetnek akár egy konferenciaprogramot is. Kicsit eltúllozva: az előadások szünetében is vehetnek egy-egy frissítő masszást a konferencia résztvevői, - nem, de?

A torna, az úszás, a fittness, az egészséges táplálkozás ma már sok ember hétköznapjainak részei, s talán éppen ezért egyre gyakrabban veszik igénybe ezeket a szolgáltatásokat - kúraszerűen - a vendégek (3-5 napos vagy egy hetes turnusok) keretében.

* A wellness-kúrák alapja az úszás, illetve a vízhez kapcsolódó tevékenységek, kezelések, mint pl.: a Kneipp vízkúrák, a szauna (a hagyományos szaunától az infraszaunáig), a különféle masszázsok, - a gyógymasszázstól a thai masszázsig -, valamint a jóga.

* A wellness-kúrákhoz hozzátartoznak különböző sportlehetőségek is, amiket vagy a szabadban vagy teremben végezhetnek a vendégek.

* A wellness lényege az egészségmegőrzés illetve szükség esetén a gyógyítás, ezért szorosan kapcsolódik hozzá az egészséges táplálkozás.












Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 1
Heti: 2
Havi: 10
Össz.: 8 569

Látogatottság növelés
Oldal: KISOKOS
UTAZÁS - WELLNESS - © 2008 - 2024 - utazas-wellness-tippek.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen adja a tárhelyet, és minden szolgáltatása a jövőben is ingyen ...

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »